Metalizacja jest znaną metodą dekoracji produktów wykonanych z tworzyw sztucznych. W branży opakowań kosmetycznych i perfumeryjnych znana jest od lat i cały czas zwiększa swój udział w rynku zdobień. Za wzrost zainteresowania tą metodą w ostatnim czasie odpowiada kilka nakładających się na siebie czynników. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie, Politech już w ubiegłym roku otworzył kolejną linię lakierniczą – tym razem niemal w pełni zautomatyzowaną z dwoma metalizerami obsługiwanymi przez roboty!
Czym jest metalizacja opakowań kosmetycznych?
Metalizacja próżniowa jest metodą powlekania tworzy sztucznych cienką warstwą metalu nadając detalom metaliczny wygląd. Dzieje się to przez rozpyleniu mikrocząsteczek aluminium. Zdobienie tą technologią jest bardzo dobrym sposobem na uzyskanie jednolitych powierzchni o metalicznym niemal lustrzanym wyglądzie. Co ciekawe ten sposób dekoracji nie jest ograniczony do jednej barwy. Metalizację można wykonać w dowolnym odcieniu, jednak dobór specyficznych odcieni może wymagać kilku prób kolorystycznych.
Jak przebiega proces metalizacji?
Elementy opakowań perfumeryjnych z tworzyw sztucznych, takie jak nasadki czy pierścienie wykonywane są zgodnie z zamówieniami Klienta. Część naszych Partnerów biznesowych oczekuje jedynie detali barwionych w masie, inni oczekują lakierowania detalu dla uzyskania połysku lub konkretnej barwy. Dla metalizacji próżniowej wykonywanej w Politech wystarczy wyprodukować detal w niemal dowolnej barwie, a następnie uzgodnić kolor metalizacji. Najpopularniejsze są oczywiście odcienie srebra i złota, ale Klienci coraz odważniej dobierają też wybarwienia różowe, niebieskie, a nawet czekoladowe! Co ciekawe, w ofercie Politech dostępna jest również metalizacja matowa!
Detal wyprodukowany na wtryskowni trafia na linię lakierniczą, gdzie natryskiwana jest na niego warstwa podkładowa. Po tej obróbce produkt trafia do metalizera, gdzie w wyniku działania próżni i umieszczonych w środku maszyny nitek aluminium uzyskuje on metaliczny wygląd. Na koniec detal otrzymuje jeszcze warstwę wierzchnią lakieru. Taki proces pozwala maksymalnie zabezpieczyć produkt przed uszkodzeniami. Zapewnia on również trwałość metalizacji i jej najwyższą jakość.
Metalizacja: technologia, ekologia i blask!
Jeszcze do niedawna za wyborem metalizacji jako sposobu dekorowania opakowań kosmetycznych i perfumeryjnych przemawiała głównie moda i estetyka. Przed dziesięcioma laty i wcześniej metalizacja dobierana była dla opakowań ekskluzywnych, bogato zdobionych i wymyślnych. W ostatnich latach jej czysty, lustrzany charakter został doskonale połączony z białymi elementami opakowań tworząc eleganckie i minimalistyczne połączenie.
Falą, która jeszcze bardziej przekonała do metalizacji producentów kosmetyków i perfum był trend ekologii i zrównoważonego rozwoju. To właśnie w ostatnich latach zauważono, że metalizacja próżniowa to proces znacznie mniej szkodliwy dla środowiska i pracowników firmy, niż inne podobne metody zdobień.
W odpowiedzi na ten rosnący popyt, Politech zdecydował się rozwinąć swoją technologię metalizacji oraz znacząco zwiększyć moce przerobowe. Metalizacja Politech znana ze swojej wysokiej jakości była do 2019 roku wykonywana na dwóch liniach lakierniczych z metalizerami w głównym zakładzie w Osielsku. Nowe siły skierowano jednak na stworzenie niemal w pełni zautomatyzowanej linii lakierniczej w nowym zakładzie w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Wyposażona w roboty linia lakiernicza połączona z metalizerami odznacza się dużo wyższą wydajnością. Dzięki temu znacząco wzrosły moce przerobowe wydziału zdobień.
Szybka odpowiedź na potrzeby rynku okazała się być strzałem w dziesiątkę. Trend zainteresowania metalizacją wydaje się wciąż rosnąć, a razem z nim Politech kontynuuje rozwój swojej technologii i procesów produkcyjnych.
Powrót do listy artykułów