JESTEŚMY LIDEREM W EUROPIE.

Opakowania kosmetyczne i perfumeryjne – kolory a kultura

O tym, jak ważny jest kolor wspominaliśmy już przy okazji naszych wcześniejszych publikacji, w tym również w naszych artykułach do prasy branżowej. Tym razem zgłębimy jednak związki kolorów z poszczególnymi kulturami. To, jak odbiera barwę mózg i jakie wiąże z nią skojarzenia, może być zupełnie różne od tego, jakie rozumienie danej barwy kształtuje kultura, religia czy polityka. Te czynniki mogą mieć zaś ogromny wpływ na decyzje zakupowe konsumentów.

Jak ważny jest kolor

Potęga koloru w oddziaływaniu na ludzki organizm była znana już tysiące lat temu. Choć nie wiedziano dokładnie, jak barwy wpływają na nasz organizm, to na podstawie obserwacji wyciągano wiele wniosków odnośnie powiązań danego koloru z reakcją człowieka. Dzisiaj wiemy już, że kolory oddziałują na mózg, który następnie wymusza na organizmie produkcję odpowiednich hormonów, co z kolei skutkuje konkretnymi reakcjami (podwyższenie tętna, pobudzenie albo skupienie i uspokojenie).

Mając taką wiedzę, wykorzystujemy kolory na przykład w chromoterapii, czyli leczeniu przez barwy. Popularna chińska metoda wykorzystywana jest między innymi w leczeniu nerwicy, depresji, ale też minimalizowaniu bólu czy zmniejszeniu objawów chorób układu pokarmowego i układu oddechowego. O wadze wpływu koloru na nasz organizm świadczy również powstanie gałęzi nauki nazywanej psychologią koloru. Badaniem wpływu barw na zdrowie zajmowali się na przykład Jan Wolfgang von Goethe (książka „Teoria Kolorów” z 1810 roku) czy Nels Ryberg Finsen. Ten drugi za swoje badania związane z leczeniem lampą ultrafioletową otrzymał nagrodę Nobla.

terapia światłem ultrafioletowym

Terapia światłem ultrafioletowym. Zdjęcie

Kolor w marketingu i sprzedaży

Kwestią czasu było wykorzystanie kolorów w handlu i marketingu. Dobór barwy w świecie komercji to przede wszystkim odpowiednie opakowanie, przemyślane logo marki, spójna identyfikacja wizualna – np. w strojach pracowników czy też we wszelkich działaniach marketingowych i promocyjnych. Wybór wykorzystywanego koloru zależy natomiast od tego, co ma reprezentować.

kolory marki loga

Loga najbardziej znanych światowych marek na palecie kolorów. Zdjęcie

W samym procesie sprzedażowym kluczowe w odniesieniu do koloru staje się opakowanie produktu. Poza swoją barwą i szatą graficzną, powinno być dopasowane do marki, rodzaju towaru, który się w nim znajduje, do grupy docelowej danego produktu, kultury, w której będzie sprzedawane, a nawet do światła, w jakim będzie prezentowane na sklepowej półce. Czynników jest więc bardzo dużo, ale warto brać je wszystkie pod uwagę, bowiem aż 65% klientów uważa, że kolor jest najistotniejszym elementem motywującym ich wybór. Dobór konkretnej barwy może też wywołać oczekiwane reakcje organizmu konsumenta. Dla przykładu, kolor czerwony opakowania może przyśpieszyć o 12% zdecydowanie się klienta na jego zakup.

Kolory a kultury

Kierując swoją sprzedaż na zagraniczne rynki nie tylko trzeba brać pod uwagę to, jak ludzki mózg odbiera poszczególne kolory. Warto też zainteresować się lokalną kulturą i znaczeniem danych barw w regionalnych wierzeniach. Cóż z tego, że na niebieski kolor nasz organizm reaguje poczuciem bezpieczeństwa, kiedy w Meksyku jest on jednoznacznie kojarzony z żałobą. Popularne są też przecież nazwy zjawisk w kulturze, które nawiązują do kolorów i nadają im jednoznaczne skojarzenia – „pomarańczowa  rewolucja”, „czarne koszule”, „czarna msza” czy też „szarzyzna PRL-u”.

Największe znaczenie mają jednak skojarzenia, które odnoszą się do religii, systemu władzy (barwa szat władców) czy lokalnych wierzeń. W ten sposób powstają różnice, jak w przypadku koloru białego, który w kulturze Zachodu odbierany jest jako symbol czystości i niewinności. W licznych kulturach Afryki biel jest jednak kolorem demonów, z kolei Hindusi właśnie tą barwą podkreślają stan żałoby. Wykorzystywanie w biznesie, w tym w przemyśle opakowaniowym czy kosmetycznym, barw nawiązujących do śmierci i żałoby nie wydaje się najlepszym pomysłem. A uważać trzeba na każdym kroku… W Afryce Południowej kolorem żałoby jest czerwień, w Egipcie jest to barwa żółta, a w Meksyku wspomniany niebieski.

Chiny. Na zdjęciu jasne lniane szaty żałobne. Zdjęcie

Kolor żałoby kultury zachodnio-europejskiej, czyli czerń, w Chinach jest już natomiast kojarzona ze szczęściem i radością. Japończycy barwę tę wiążą z dorosłością, dojrzałością i szlachetnością. Mieszkańcy Indii czczą czarny kolor jako barwę życia. Z kolei czerwień jest barwą bardzo szanowaną w Chinach, gdzie odbierana jest jako symbol szczęścia, powodzenia i miłości. Niebieski jest jednym z najlepszych sprzedażowych kolorów w USA i Europie. Coraz częściej kojarzony jest z luksusem, czystością i zaufaniem. Zielony dla większości kultur oznacza życie, wiosnę i nadzieję. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych często odbierany jest jednak jako barwa chciwości i zazdrości. Jednym z kolorów, który jest bardzo wyrazisty, a jednocześnie dość uniwersalnie rozumiany, jest fiolet. W większości kultur łączy się go z bogactwem, wysokim statusem społecznym i władzą.

Queen Elizabeth royal violet

Królowa Elżbieta II podczas ogłoszenia zmiany nazwy jednej z linii londyńskiego metra na jej cześć. Oczywiście w królewskich barwach. Zdjęcie

Psychologia koloru i marketing z nią związany sięgają daleko poza to, w jaki sposób nasz organizm reaguje naturalnie na dane barwy. Społeczeństwa są w dużej mierze kształtowane przez otaczające je środowisko i kulturę, a to sprawia, że na ich decyzje zakupowe mogą wpływać dodatkowe czynniki. Zanim wprowadzimy produkt na nieznany nam wcześniej rynek, warto zwrócić uwagę na czynniki kulturowe, które mogą wpłynąć na jego sprzedaż. Tym bardziej, jeśli jest to produkt kosmetyczny lub perfumeryjny, czyli dotyczy branży, która powinna przywoływać jednoznaczne i pozytywne skojarzenia.

Powrót do listy artykułów

Facebook

Tagi:

Airlessamerykaaplikacje mobilneatomizerAutomatyzacjabarwienie tworzyw sztucznychbarwienie w masiebiokosmetykiblogerki kosmetyczneblogi tematycznebrand herobranża kosmetycznabutelkicertyfikacjaChanelciężardermokosmetykidesigndrewniane nasadkidrewnodziecie-commerceergonomiafilmyflakonformaformowanie wtryskowefrancjagrassegrupa docelowaheinz glashexagonhistoriahistoria perfumHistoria przemysłu kosmetycznegohot-stampinginspiracjeinstant beautyjakośćkolor pantonekolor rokukolorykolory perfumkomplety perfumeryjnekonsumencikontrola jakościkosmetyka białakosmetykikosmetyki aptecznekosmetyki dla dziecikosmetyki dla nastolatkówkosmetyki dla niemowlątkosmetyki luksusowekosmetyki naturalnekosmetyki ochronnekosmetyki organicznekosmetyki przyszłościkosmetyki relaksacyjnekosmetyki wegańskiekosmetyki wiek+kreatywne opakowaniakremykształty opakowańkulturalakierowanie UVlogistykalokowanie produktuLuksusluksusowe perfumymagazynowaniemarketingmarki własnemasa opakowańmateriałmateriałymetalmetalizacjametalizacja próżniowametalizowanieMilenialsinarzędziownianasadkaNasadkinasadki perfumeryjnenowe technologienuty zapachoweoczekiwania konsumentówopakowaniaopakowania jednorazoweopakowania kosmetyczneopakowania perfumopakowania perfumeryjneopakowania specjalistyczneOpakowanieopisy perfumorionoświetleniepartnerzypercepcja barwyperfumyperfumy celebrytówperfumy do wnętrzperfumy luksusoweperfumy unisexpersonalizacjapielęgnacjapolitech metalizacjaPolitech przetwórstwo tworzywpolitech wtryskarkipolitech'polskie przedsiębiorstwa kosmetycznepopkulturaporadyProces produkcjiproces produkcji perfumProces projektowaniaProdukcjaprodukcja opakowańProduktprodukty walentynkoweProjektowanieprojektowanie opakowańprzemysłprzemysł 4.0przemysł kosmetycznyrewolucja przemysłowarynek kosmetycznyrynek produktów biosingle sourcingskładnikiskładniki perfumslow lifesłoikiSocial Mediasprzedażsprzedaż kosmetykówsurlynsystemy ząrzdzania jakościąszkłotargi branżowetechnologiaTrendytrendy 2018trendy 2019trendy konsumenckietwarz markiTworzywa sztuczneusawtryskownia politechwybór perfumwywiadzakupyZamknięciazamknięcia perfumeryjnezamówieniazastosowanie barw w perfumiarstwiezdobienia opakowańzdobieniezmniejszanie objętości

Kategorie:

Trendy