Surlyn (jonomer etylenu) jest tworzywem znajdującym szerokie zastosowanie w branży opakowań kosmetycznych. Charakteryzuje się ponadprzeciętną przejrzystością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne oraz mniejszą wagą w porównaniu do powszechnie stosowanego szkła.
Największe firmy kosmetyczne na świecie doceniają wyjątkowe właściwości tego materiału i chętnie wykorzystują go przy kreowaniu nowych produktów.
Długa lista zalet Surlynu:
Surlyn dzięki swej transparentności doskonale imituje szkło. Jest przy tym jednak odporny na zarysowania i nietłukący, dlatego cieszy się tak szerokim zainteresowaniem wśród producentów perfum i kosmetyków. Surlyn w wersji bezbarwnej i barwionej daje szerokie możliwości w zakresie projektowania nowych kolekcji opakowań. Z tego tworzywa wykonuje się między innymi zamknięcia do perfum oraz opakowania dla kosmetyki białej. Zastosowanie nowoczesnych form jonomeru etylenu to lepszy efekt, przy mniejszym nakładzie pracy i środków. Surlyn pozwala na tworzenie kształtów i form przyciągających uwagę w miejscu sprzedaży oraz wskazujących na niewątpliwą jakość produktu.
Co więcej, opakowania wykonane z jonomeru etylenu pozwalają na długo zachować właściwości fizyczne i chemiczne produktu kosmetycznego. Lekkość i wytrzymałość tego materiału przyczyniają się do obniżenia kosztów produkcji i dystrybucji na każdym etapie.
Surlyn to żywica jonomerowa, która w swojej strukturze zawiera jony metali: cynku i sodu. Producentem Surlynu jest koncern chemiczny DuPont. Materiał wyróżnia się sztywnością, doskonałą przezroczystością i obojętnością na działanie substancji chemicznych. Wykorzystywany bywa w wielu gałęziach przemysłu, jednak najczęściej właśnie w produkcji dekoracyjnych opakowań kosmetycznych oraz artykułów sportowych. Surlyn daje szerokie możliwości w zakresie barwienia oraz formowania wyszukanych kształtów. Spełnia wszelkie wymagania użytkowe, jest atrakcyjny wizualnie, a przy tym ekonomiczny.
Surlyn w perfumerii: zamknięcia i butelki 3D
Producenci opakowań wykorzystujący Surlyn uzyskują zamknięcia i butelki perfumeryjne o wyglądzie szkła. Surlyn nie posiada wad optycznych. Surlyn daje dużą swobodę projektowania opakowań, ponieważ pozwala na tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych form i kształtów. Opakowania te są lekkie, wytrzymałe i atrakcyjne wizualnie.
Surlyn w kosmetyce białej
Innym zastosowaniem Surlynu w branży opakowań kosmetycznych są opakowania dla kosmetyki białej. Przykładem może być słoik do kremu Orion firmy Politech, który w lipcu br. został zakwalifikowany do finału konkursu Dobry Wzór 2016 w kategorii „Grafika użytkowa i opakowania”. – Ten minimalistyczny i elegancki słoiczek o wyrazistych krawędziach dzięki swojej prostocie doskonale wpasuje się w asortyment wielu marek. Dużą zaletą jest materiał z jakiego został wykonany korpus słoiczka, czyli Surlyn. Polimer ten posiada wszystkie istotne cechy opakowań kosmetyków. Ma kryształową przejrzystość szkła, a przy tym jest lżejszy i nie tłucze się, co jest istotne z punktu widzenia transportu oraz samego użytkowania produktu – mówi ekspert konkursu Dobry Wzór. Opakowanie zostało zaprezentowane w dniach 21 października – 2 grudnia na wystawie „Dobry Wzór 2016” w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
Zawsze eko
Opakowania z Surlynu podlegają recyklingowi, tak więc są one przyjazne dla środowiska. Podobnie nowoczesne techniki zdobienia, takie jak metalizacja próżniowa czy lakierowanie UV nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Wszystko za sprawą innowacyjnych rozwiązań, takich jak odizolowane komory wyposażane w filtry oraz system odzyskiwania i regeneracji mgły lakierniczej. Surlyn jest trudnym w obróbce materiałem i tylko nieliczne firmy posiadają technologię do jego przetwarzania.
Powrót do listy artykułów