JESTEŚMY LIDEREM W EUROPIE.

Materiały w kosmetyce białej – wady i zalety

Każda branża wymaga wiele od opakowań, ale w kosmetyce poprzeczka zawieszona jest wyjątkowo wysoko. Związane jest to z ogromnymi oczekiwaniami estetycznymi klientów, z funkcjonalnością, obojętnością chemiczną i wytrzymałością fizyczną. Producenci opakowań oraz materiałoznawcy od lat głowią się nad tym, który ogólnodostępny materiał jest najlepszym wyborem dla opakowań kosmetyki białej.

Opakowania z metalu

Metalowe opakowania są najpopularniejsze w branżach spożywczych i chemicznych. W puszkach skonstruowanych dla poszczególnych grup produktów można otrzymać napoje, jedzenie, ale też farby i lakiery. Główną zaletą opakowań metalowych jest ich wytrzymałość mechaniczna. Metal jest również stosunkowo łatwy do przetworzenia i podatny na powlekanie lakierem. Niestety, ogromną wadą materiałów metalowych jest ich wysokie przewodnictwo cieplne. Bardzo szybkie ogrzewanie lub schładzanie sprawia, że towar umieszczony w ich wnętrzu może szybko stracić swoje właściwości. Minusem jest też możliwość wchodzenie w reakcje z produktami znajdującymi się w opakowaniach.

Zdjęcia

Opakowania szklane

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu opakowania szklane dominowały wśród butelek napojów czy perfum. Szkło dobrze izoluje substancję wewnątrz opakowania od warunków zewnętrznych. Jedną z najczęściej podkreślanych zalet szkła jest jego obojętność chemiczna wobec przenoszonego towaru. Ponadto szkło w pełni zachowuje swoje pierwotne parametry jakościowe po procesie recyklingu.

Do minusów szkła należy jego kruchość. Jest to materiał twardy, ale mało odporny na uszkodzenia mechaniczne. Istnieje przez to konieczność dodatkowego zabezpieczenia opakowań szklanych przed potłuczeniem. Kartonowe opakowania lub inne zabezpieczenia są szczególnie potrzebne w trakcie transportu. Szkło jest też materiałem ciężkim i zimnym w dotyku.

Zdjęcie

Opakowania naturalne – drewno

Podobnie jak opakowania szklane, drewno święciło swoje największe triumfy wiele lat temu. W odróżnieniu od szkła, zalicza ono jednak powrót na rynek opakowań. Dzieje się to za sprawą mody na produkty ekologiczne i zabezpieczenia z materiałów naturalnych. Zaletami drewna są przede wszystkim bardzo wysoka wytrzymałość mechaniczna, która nie jest połączona z tłukliwością i wysokim ciężarem. Drewno jest ciepłe w dotyku i nie przewodzi prądu elektrycznego.

Problem z opakowaniami drewnianymi jest taki, że wymagają one specjalnego zabezpieczenia lakierami i impregnatami, aby nie wchłaniały wilgoci. Jest to wada, która szczególnie utrudnia używanie tego materiału w kosmetyce, gdzie producenci dbają o wysoką jakość preparatu, przez najdłuższy czas. Drewno jest też łatwopalne i przenosi naturalne zapachy – na przykład woń żywicy.

Zdjęcie

Opakowania z tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne są bardzo ciekawymi materiałami, które rynek zawojowały dopiero w ostatnich dziesięcioleciach. Ich ogromnymi zaletami są łatwość produkcji w różnych formach i kształtach. Pozwala to na uzyskanie niepowtarzalnych produktów. Plusem tworzyw sztucznych jest sama ich mnogość, która pozwala na dobranie odpowiedniego materiału do konkretnego projektu i jego wymagań. Małe gęstości pozwalają na niską wagę opakowań, utrzymując wysoki stosunek wytrzymałości do ciężaru. Opakowania z tworzyw sztucznych nie przewodzą też prądu i charakteryzują się wysoką odpornością chemiczną. Produkty takie nie wymagają szczególnej konserwacji i mogą służyć swoimi właściwościami przez wiele lat.

Bardzo ciekawym tworzywem sztucznym, które z powodzeniem konkuruje z drewnem, szkłem i metalem, jest Surlyn. Jest to materiał obojętny chemicznie, nietłukący, ciepły w dotyku, bardzo wytrzymały i podatny na projektowanie w ciekawych formach. Ponadto Sulryn sprawdza się doskonale w branży opakowań kosmetycznych, gdzie często wymagana jest pełna transparentność materiałów. Surlyn zachowuje swoją przejrzystość nawet w wersjach zabarwionych. Do tego, w Surlynie praktycznie niewidoczne są punkty wtrysku i linie podziału powstałe w procesie produkcji.

Lista wad tworzyw sztucznych zamyka się w kilku punktach. Przy wystawieniu produktów na zmienne temperatury, może dojść do zwiększenia ich kruchości. Materiały te są też nieco mniej wytrzymałe mechanicznie, niż opakowania metalowe. Cały czas trwają prace nad zwiększeniem możliwości ponownego wykorzystania tych materiałów.

Podsumowując…

Wszystkie przedstawione materiały mają swoje wady i zalety, ale kosmetyka biała jest na tyle wymagającą branżą, że wykorzystuje się w niej tylko dwa z nich. Szkło i tworzywa sztuczne wydają się być najlepszymi rodzajami tworzyw do produkcji słoików do kremów. Do tej pory prym na rynku wiodło szkło, jednak dzięki wielu zaletom Surlynu i innych sztucznych komponentów, sytuacja ta powoli ulega zmianie. Klienci cenią bowiem bezpieczeństwo transportowania nietłukących się opakowań oraz ich lekkość. Wrażenia estetyczne poprawia doskonała transparentność Surlynu, zaś w kontakcie bezpośrednim okazuj się, że jest to materiał bardzo przyjemny i ciepły w dotyku.

Powrót do listy artykułów

Facebook

Tagi:

airlessamerykaaplikacje mobilneatomizerautomatyzacjabarwienie tworzyw sztucznychbarwienie w masiebiokosmetykiblogerki kosmetyczneblogi tematycznebrand herobranża kosmetycznabutelkicertyfikacjachanelciężardermokosmetykidesigndrewniane nasadkidrewnodziecie-commerceergonomiafilmyflakonformaformowanie wtryskowefrancjagrassegrupa docelowaheinz glashexagonhistoriahistoria perfumhistoria perfumhistoria przemysłu kosmetycznegohot-stampinginspiracjeinstant beautyjakośćkolor pantonekolor rokukolorykolory perfumkomplety perfumeryjnekonsumencikontrola jakościkosmetyka białakosmetykikosmetyki aptecznekosmetyki dla dziecikosmetyki dla nastolatkówkosmetyki dla niemowlątkosmetyki luksusowekosmetyki naturalnekosmetyki ochronnekosmetyki organicznekosmetyki przyszłościkosmetyki relaksacyjnekosmetyki wegańskiekosmetyki wiek+kreatywne opakowaniakremykształty opakowańkulturalakierowanie UVlogistykalokowanie produktuluksusluksusowe perfumymagazynowaniemarketingmarki własnemasa opakowańmateriałmateriałymetalmetalizacjametalizacja próżniowametalizowaniemilenialsinarzędziownianasadkanasadkinasadki perfumeryjnenowe technologienuty zapachoweoczekiwania konsumentówopakowaniaopakowaniaopakowania jednorazoweopakowania kosmetyczneopakowania perfumopakowania perfumeryjneopakowania perfumeryjneopakowania specjalistyczneopakowanieopisy perfumorionoświetleniepartnerzypercepcja barwyperfumyperfumyperfumy celebrytówperfumy do wnętrzperfumy luksusoweperfumy unisexpersonalizacjapielęgnacjapolitechpolitech metalizacjapolitech przetwórstwo tworzywpolitech wtryskarkipolskie przedsiębiorstwa kosmetycznepopkulturaporadyproces produkcjiproces produkcji perfumproces projektowaniaprodukcjaprodukcja opakowańproduktprodukty walentynkoweprojektowanieprojektowanie opakowańprzemysłprzemysł 4.0przemysł kosmetycznyrewolucja przemysłowarynek kosmetycznyrynek produktów biosingle sourcingskładnikiskładniki perfumslow lifesłoikiSocial Mediasprzedażsprzedaż kosmetykówsurlynsystemy ząrzdzania jakościąszkłotargi branżowetechnologiatrendytrendy 2018trendy 2019trendy konsumenckietwarz markitworzywa sztuczneusawtryskownia politechwybór perfumwywiadzakupyZamknięciazamknięcia perfumeryjnezamówieniazastosowanie barw w perfumiarstwiezdobienia opakowańzdobieniezmniejszanie objętości

Kategorie:

Materiały

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *