Jakie możliwości daje efektywne ograniczenie masy i objętości opakowań z tworzyw sztucznych?

Chociaż tworzywa sztuczne służą do pakowania ponad połowy towarów w Europie, ich całkowita masa stanowi stosunkowo niski procent wszystkich stosowanych materiałów opakowaniowych. Nawet niewielka ilość tworzywa wystarcza do zapakowania znacznych ilości towarów, przy jednoczesnej gwarancji zachowania prawidłowej temperatury, świeżości oraz braku jakichkolwiek uszkodzeń. Jednak tworzywa sztuczne pozwalają na jeszcze większe, stale rozwijane możliwości w zakresie tzw. odchudzania, czyli zmniejszenia masy opakowań.

Zastosowanie mniejszej ilości materiału w opakowaniu

Wykorzystanie tworzyw sztucznych w nowoczesnych rozwiązaniach opakowaniowych pozwala na znaczne zwiększenie masy transportowanego towaru względem masy całkowitego ładunku przewozowego. Powierzchnia transportowa wykorzystywana jest w sposób znacznie bardziej optymalny, niż ma to miejsce w przypadku opakowań ze szkła, drewna, aluminium stali, drewna, papieru czy tektury. Odchudzenie opakowania pozostaje nie bez wpływu na obniżenie zużycia energii i kosztów produkcyjnych, a tym samym kompletny bilans ekologiczny. Duże znaczenie mają również możliwości niemal dowolnego kształtowania tworzyw sztucznych. Wpływa to korzystnie na zwiększoną oszczędność materiału w przypadku różnych elementów opakowania, np. poprzez zmniejszenie wysokości szyjki w butelkach czy produkcję opakowań znacznie łatwiejszych do zbiorowego magazynowania.

Butelki PET

Na minimalny udział materiału opakowaniowego pozwalają na przykład butelki z tworzywa sztucznego PET. Ich pojemność pozwala na pomieszczenie dwa razy większej ilości substancji, niż ma to miejsce w przypadku butelek ze szkła. Jednocześnie ich masa może być nawet dziesięciokrotnie niższa. Butelki PET są bardzo korzystnym rozwiązaniem pod względem proporcji wagowych, ponieważ pozwalają na przechowywanie dowolnej zawartości przy znacznym odchudzeniu materiału opakowaniowego. Ich zaletą jest także niska cena i bezpieczeństwo użytkowania.  Są niezwykle wydajne pod względem ekologicznym, obniżając zużycie energii podczas produkcji i transportu oraz wpływając na zmniejszenie emisji CO2. Butelki PET w całości  nadają się do recyklingu. Zużyte opakowania powracają do obiegu gospodarczego jako pożądany surowiec. Służą do tworzenia folii i włókien tekstylnych, a także wielu innych zastosowań materiałowych oraz produkcji nowych butek PET.

Wady i zalety stosowania mniejszej ilości materiału

Oszczędność masy opakowań z tworzyw sztucznych pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów, a zarazem zapewnienie optymalnych funkcji ochronnych. W ten sposób największy bilans energetyczny każdego produktu przypada na jego rzeczywistą zawartość, a udział opakowania jest zaledwie symboliczny i wynosi kilka procent. Zwiększenie wymagań odnośnie funkcjonalności opakowania pod względem jego elastyczności i poziomu higieny sprawia, że staje się ono przyjaźniejsze także dla środowiska. Jednocześnie, mniejsza ilość zastosowanego materiału może mieć niekorzystny wpływ na użytkowanie niektórych produktów. Opakowania o mniejszej masie są bardziej podatne na zginanie się, np. pod wpływem nacisku. Dlatego o ile doskonale spełniają funkcję magazynującą, bezpośrednie korzystanie z opakowań nie zawsze jest wygodne. Duża elastyczność może być problemem przy przechowywaniu produktów wymagających zabezpieczenia od strony wewnętrznej, które nie powinny być narażone na zmianę formy. Funkcje ochronne mogą okazać się niewystarczające w przypadku transportu substancji potencjalnie toksycznych lub drażniących. Z tego powodu nie wszystkie opakowania nadają się do odchudzania.