JESTEŚMY LIDEREM W EUROPIE.

Nie tylko kosmetyka. Rośnie liczba zastosowań Surlynu

Jonomer etylenu określony znakiem towarowym „Surlyn” opracowany został już w latach 60 XX wieku, jednak niemal 60 lat na rynku nie sprawiło, że materiał ten przejadł się producentom. Coraz więcej branż zauważa zalety tego materiału i wykorzystuje go w bardzo kreatywny sposób.

Surlyn w sporcie

Najbardziej znaną branżą wykorzystującą Surlyn jest sport. Od lat piłeczki golfowe tworzone są z kilku materiałów nakładanych na siebie warstwowo. Jedną z powłok stanowi właśnie Surlyn. Ze względu na swoją wysoką odporność na zarysowania oraz niski poziom tłukliwości, Surlyn stał się w ostatnich latach popularny również w sportach zimowych i motorowych. Wykorzystywany jest w sprzęcie narciarskim i snowboardowym, szybach i owiewkach motorów, skuterów śnieżnych czy bolidów.

Zdjęcie

Perfumeria i kosmetyka Surlynem stoją

Druga branża, która najbardziej zachwyciła się właściwościami Surlynu to oczywiście kosmetyka i perfumeria. Nasadki perfumeryjne z Surlynu nie są traktowane jako przeciętna alternatywa dla szkła, a raczej jako jego godny następca, który ma bardzo wiele zalet. Producenci perfum podkreślają niebywałą przejrzystość tego materiału, wytrzymałość i  łatwość dostosowania do indywidualnych potrzeb poprzez barwienie w masie. Tak dekorowany produkt może zyskać wyjątkowy kolor utrzymując przy tym transparencję, lub stać się w pełni kryty w danej barwie. Dodatkową zaletą jest także wysoka podatność na przetwórstwo, co pozwala tworzyć z niego nietuzinkowe formy.

Na rynku nie brakuje też opakowań kosmetycznych stworzonych z Surlynu, jak na przykład słoiki do kremów oraz nakrętki lakierów do paznokci. Pewnego rodzaju trendem staje się w ostatnim czasie stosowanie Surlynu jako powłoki na metalizowany polipropylen, co pozwala zaobserwować efekt lustra przez kryształową, transparentną powłokę.

Innowacyjne zastosowania

Dzięki innowacyjnym pomysłom z branż, które dobrze poznały już Surlyn, jego zalety zaczynają dostrzegać też firmy operujące na zupełnie innym rynku. Niektóre z nich wykorzystują Surlyn w nieco innej wersji, niż ta stosowana w produkcji opakowań kosmetycznych czy w sporcie. Przykładem mogą być opakowania spożywcze, w których stosowana jest surlynowa folia. Korzysta z niej coraz więcej przedsiębiorstw pakujących próżniowo żywność lub zamykających sztywne opakowania foliowym wieczkiem. Folia z Surlynu zapewnia doskonałą przejrzystość, dzięki czemu klienci mają pełną świadomość jakości zakupowanego towaru. Ponadto, takie zabezpieczenie charakteryzuje się wyższą wytrzymałością termiczną i mechaniczną od swoich tradycyjnych odpowiedników, dzięki czemu produkty pozostają lepiej zabezpieczone.

Zdjęcie

Z innych ciekawych branż, warto również zauważyć, że Surlynem poważnie interesują się firmy tworzące oświetlenie LED. Surlyn świetnie zastępuje bowiem szklane zabezpieczenia czy soczewki skupiające lub rozprzestrzeniające światło. Gdzie jeszcze znajdziemy Surlyn? W zasadzie wśród wszystkich przedmiotów codziennego użytku. Surlynem uzupełniane są przedmioty z innych tworzyw sztucznych a także z metali. Dla pięknego efektu połysku i przeźroczystości Surlynem pokrywane są bransoletki i inne elementy biżuterii. W sklepach z wyposażeniem wnętrz znaleźć można szkatułki czy kolorowe wieszaki do ubrań wykonane z tego materiału.

Zdjęcie

Wydaje się więc, że mimo niemal 60 lat „na karku” Surlyn jest dopiero w fazie swojego rozwoju. Doskonałe właściwości fizyczne połączone z niemal kryształową transparencją i blaskiem sprawiają, że coraz częściej po Surlyn sięgają wielkie marki, które nigdy wcześniej nie myślały o wykorzystaniu tworzyw sztucznych.

Powrót do listy artykułów

Facebook

Tagi:

Airlessamerykaaplikacje mobilneatomizerAutomatyzacjabarwienie tworzyw sztucznychbarwienie w masiebiokosmetykiblogerki kosmetyczneblogi tematycznebrand herobranża kosmetycznabutelkicertyfikacjaChanelciężardermokosmetykidesigndrewniane nasadkidrewnodziecie-commerceergonomiafilmyflakonformaformowanie wtryskowefrancjagrassegrupa docelowaheinz glashexagonhistoriahistoria perfumHistoria przemysłu kosmetycznegohot-stampinginspiracjeinstant beautyjakośćkolor pantonekolor rokukolorykolory perfumkomplety perfumeryjnekonsumencikontrola jakościkosmetyka białakosmetykikosmetyki aptecznekosmetyki dla dziecikosmetyki dla nastolatkówkosmetyki dla niemowlątkosmetyki luksusowekosmetyki naturalnekosmetyki ochronnekosmetyki organicznekosmetyki przyszłościkosmetyki relaksacyjnekosmetyki wegańskiekosmetyki wiek+kreatywne opakowaniakremykształty opakowańkulturalakierowanie UVlogistykalokowanie produktuLuksusluksusowe perfumymagazynowaniemarketingmarki własnemasa opakowańmateriałmateriałymetalmetalizacjametalizacja próżniowametalizowanieMilenialsinarzędziownianasadkaNasadkinasadki perfumeryjnenowe technologienuty zapachoweoczekiwania konsumentówopakowaniaopakowania jednorazoweopakowania kosmetyczneopakowania perfumopakowania perfumeryjneopakowania specjalistyczneOpakowanieopisy perfumorionoświetleniepartnerzypercepcja barwyperfumyperfumy celebrytówperfumy do wnętrzperfumy luksusoweperfumy unisexpersonalizacjapielęgnacjapolitech metalizacjaPolitech przetwórstwo tworzywpolitech wtryskarkipolitech'polskie przedsiębiorstwa kosmetycznepopkulturaporadyProces produkcjiproces produkcji perfumProces projektowaniaProdukcjaprodukcja opakowańProduktprodukty walentynkoweProjektowanieprojektowanie opakowańprzemysłprzemysł 4.0przemysł kosmetycznyrewolucja przemysłowarynek kosmetycznyrynek produktów biosingle sourcingskładnikiskładniki perfumslow lifesłoikiSocial Mediasprzedażsprzedaż kosmetykówsurlynsystemy ząrzdzania jakościąszkłotargi branżowetechnologiaTrendytrendy 2018trendy 2019trendy konsumenckietwarz markiTworzywa sztuczneusawtryskownia politechwybór perfumwywiadzakupyZamknięciazamknięcia perfumeryjnezamówieniazastosowanie barw w perfumiarstwiezdobienia opakowańzdobieniezmniejszanie objętości

Kategorie:

Materiały