Perfumy unisex a postrzeganie damskich i męskich zapachów

Chociaż perfumy unisex wciąż nie dorównują popularnością indywidualnym zapachom damskim i męskim, powoli zaczynają zaznaczać swoją obecność na rynku. Co bardziej zaskakujące, podział ten przez długi czas nie obowiązywał.

Uniwersalne perfumy

Już od tysiącleci ludzie używali perfum, olejków i innych substancji w mniejszym lub większym stopniu wpływających na zapach ciała. Starożytni Egipcjanie używali perfumowanych balsamów podczas ceremonii religijnych i wykorzystywali ekstrakty drzewne do podsycenia zapachu atmosfery przy odprawianiu rytuałów. Inne rośliny, takie jak róża czy mięta pieprzowa, służyły do produkcji pachnideł leczniczych i domowych środków ocucających. Historia zatoczyła pod tym względem koło, ponieważ obecnie również stosuje się wiele wysokiej jakości aromaterapeutycznych olejków perfumowanych. Są one pozyskiwane w dokładnie w taki sam sposób, jaki czynili to najdawniejsi przodkowie. Produkty, które wpływają na zapach ciała, były wysoko cenione w każdej kulturze. Z czasem szlaki handlowe pozwoliły na sprowadzanie składników z wielu części świata, dzięki czemu zaczęto produkować szerszy zakres zapachów. W przeszłości ludzie często tworzyli własne eliksiry zapachowe, z wykorzystaniem domowych kwiatów i ziół. Wówczas nikt jednak nie przywiązywał wagi do podziału zapachów na damskie i męskie.

Historia rozdzielenia zapachów perfum

Pod koniec XIX wieku miała miejsce pierwsza prawdziwa era perfum, o której usłyszała ludzkość. Była ona następstwem znacznego rozwoju wiedzy na temat chemii organicznej, dzięki której na rynku pojawiły się zupełnie nowe zapachy. Syntetyczne składniki zaczęły coraz częściej zastępować trudne do odnalezienia i kosztowne elementy naturalnych kompozycji perfum. Wraz z narodzinami nowoczesnego przemysłu perfumowego w latach 20. XX wieku, stopniowo zaczęto odchodzić od uniwersalnych pachnideł na rzecz produktów o właściwościach zapachowych przeznaczonych wyłącznie dla kobiet lub mężczyzn. Dowiedziono wówczas, że nic nie wzbudza podświadomości płci przeciwnej mocniej, niż efektowne perfumy. Zapach jest w stanie przekazać coś bardziej tajemniczego, urzekającego i mniej uchwytnego niż makijaż czy ubiór. Nic więc dziwnego, że zapachy wzmacniające stereotypy na temat tożsamości płciowej okazały się znacznie popularniejsze od bardziej uniwersalnych kompozycji. Postrzeganie „damskich i męskich” zapachów ma więc podłoże ściśle kulturowe i nie jest wrodzone.

Popularność zapachów unisex

Perfumy unisex stanowiły niszę na rynku przez bardzo długi czas, jednak obecnie ich popularność zaczyna stopniowo wzrastać. Wynika to przede wszystkim z większej świadomości i otwartości społeczeństwa w odniesieniu do kwestii tożsamości płciowej oraz zmian w  stereotypowym postrzeganiu męskich i kobiecych atrybutów, takich jak zapach. Klasyczne damskie perfumy są nieco słabsze od męskich i posiadają więcej słodszych nut. Dlatego przez długi czas uważano, że męskie kosmetyki powinny być pozbawione woni kwiatowych. Zazwyczaj perfumy dla mężczyzn są bardziej wyrazistsze i esencjonalne, w związku z czym podobają się bardzo wielu kobietom.  Popularność mniej oczywistych zapachów została dostrzeżona przez producentów, którzy coraz częściej wypuszczają na rynek perfumy unisex. Doceniają je sami klienci, którzy mniej lub bardziej świadomie zaczynają kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami. Wszystko to sprawia, że nieco sztuczny podział na damskie i męskie zapachy powoli zaczyna się zacierać, a perfumy unisex stają się coraz powszechniejsze.