JESTEŚMY LIDEREM W EUROPIE.

Nie tylko przemysł opakowaniowy – metalizacja wokół nas

Jako społeczeństwo przywykliśmy już do tego, że ze wszystkich stron otaczają nas tworzywa sztuczne. Czasami jednak tzw. „plastiki” ukrywają się przed nami na tyle dobrze, że nie potrafimy na pierwszy rzut oka ocenić, czy nie są przypadkiem wykonane… z metalu. Dzieje się tak chociażby w przypadku przedmiotów poddanych metalizacji, która po przemyśle opakowań kosmetycznych podbija kolejne branże.

Czym jest metalizacja?

Większość tworzyw sztucznych można zdobić na wiele sposobów, dzięki czemu uznaje się je za materiały bardzo uniwersalne. Jedną z najpopularniejszych metod takiego dekorowania jest właśnie metalizacja. Czym jest jednak samo metalizowanie? Polega ono na nanoszeniu bardzo cienkiej warstwy metalu na powierzchnię wcześniej przygotowanego tworzywa sztucznego. Co ciekawe, taki proces zmienia nie tylko wygląd zewnętrzny przedmiotu, ale również wpływa na jego właściwości fizyczne!

metalizacja politech

Metalizacja zapewnia bowiem zwiększoną twardość, wytrzymałość na uszkodzenia takie jak ścieranie czy wyższą wytrzymałość temperaturową. Ponadto metalizowanie detalu chroni tworzywo przed wpływem światła, czy związków chemicznych.

Rodzaje metalizacji

W przemyśle wykorzystywanych jest już kilka metod metalizacji, a gałąź ta cały czas się rozrasta. O ile zupełnie nowych metod nie pojawia się wiele, to istniejące podlegają licznym unowocześnieniom, automatyzacji i innym zabiegom, dzięki którym proces jest coraz stabilniejszy i bardzo efektywny.

metalizacja ozdób Zdjęcie

Metalizacja znana jest w metodach natryskowych, galwanicznych, kontaktowych i dyfuzyjnych. Istnieje również metoda ogniowa, w której przedmiot zanurza się w ciekłym metalu. Politech specjalizuje się natomiast w metalizacji opakowań kosmetycznych różnego rodzaju, stosując metodę metalizacji próżniowej. Firma wyposażona jest w dwie linie lakiernicze i dwa metalizery przystosowane do średnich i dużych zamówień zarówno na metalizację srebrną jaki i kolorową. Dodatkowo, w nowym zakładzie w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym Politech stworzył zautomatyzowaną linię lakierniczą połączoną z dwoma metalizerami, przystosowaną do zamówień wielkoseryjnych.

Zalety metalizacji tworzyw sztucznych

Lśniący, niemal lustrzany efekt lub ciekawa matowa powierzchnia, uzyskiwane dzięki metalizacji nie są jedynymi zaletami tego rodzaju zdobienia. Politech ma wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu metalizacji kolorowej. Takie działanie nie tylko podkreśla luksusowość opakowania, ale też pozwala wyróżnić i zindywidualizować projekt. Metalizacja niebieska, czerwona, czy nawet czarna pozwalają doskonale dopasować zdobienie do charakteru produktu.

metalizowanie opakowań

Aluminium wykorzystywane w metalizacji próżniowej

Niewątpliwą zaletą jest również podobieństwo detali metalizowanych do prawdziwego metalu. Coraz częściej w naszym otoczeniu możemy się spotkać z pozoru metalowe przedmioty lub wykończenia ozdób, które w rzeczywistości są metalizowanym tworzywem sztucznym. Elementy z metalizowanego tworzywa są łatwiejsze do wytworzenia niż ich metalowe odpowiedniki. Są też od nich znacznie tańsze! To dlatego ciekawym rozwiązaniem stają się tanie, aczkolwiek przypominające metal jednorazowe sztućce poddane tej metodzie zdobień.

 Zdjęciemetalizacja

Metalizacja wokół nas

Poza rynkiem opakowań kosmetycznych i perfumeryjnych, metalizację stosuję się równie często w innych branżach. Prawdopodobnie najwięcej do czynienia z metalizowanymi przedmiotami mamy podczas jazdy samochodem. To właśnie w reflektorach samochodowych montowane są metalizowane odbłyśniki kierujące odbite promienie światła w odpowiednim kierunku. Z racji doskonałych właściwości odblaskowych tę metodę zdobień wykorzystuje się również w produkcji lamp i kloszy. Coraz częściej metalizacji poddawane są także ozdoby mieszkaniowe a także uchwyty w przemyśle meblowym.

metalizacje uchwytów meblowych Zdjęcie

Metalizację stosuje się ponadto w licznych sprzętach AGD, RTV czy nowoczesnej elektronice. Metodę tę wykorzystuje również przemysł lotniczy, okrętowy czy telekomunikacyjny. W swoim otoczeniu z łatwością znajdziecie metalizację w czasie Świąt Bożego Narodzenia, bowiem jest to jedna z najpopularniejszych metod zdobienia bombek choinkowych.

Powrót do listy artykułów

Facebook

Tagi:

airlessamerykaaplikacje mobilneatomizerautomatyzacjabarwienie tworzyw sztucznychbarwienie w masiebiokosmetykiblogerki kosmetyczneblogi tematycznebrand herobranża kosmetycznabutelkicertyfikacjachanelciężardermokosmetykidesigndrewniane nasadkidrewnodziecie-commerceergonomiafilmyflakonformaformowanie wtryskowefrancjagrassegrupa docelowaheinz glashexagonhistoriahistoria perfumhistoria przemysłu kosmetycznegohot-stampinginspiracjeinstant beautyjakośćkolor pantonekolor rokukolorykolory perfumkomplety perfumeryjnekonsumencikontrola jakościkosmetyka białakosmetykikosmetyki aptecznekosmetyki dla dziecikosmetyki dla nastolatkówkosmetyki dla niemowlątkosmetyki luksusowekosmetyki naturalnekosmetyki ochronnekosmetyki organicznekosmetyki przyszłościkosmetyki relaksacyjnekosmetyki wegańskiekosmetyki wiek+kreatywne opakowaniakremykształty opakowańkulturalakierowanie UVlogistykalokowanie produktuluksusluksusowe perfumymagazynowaniemarketingmarki własnemasa opakowańmateriałmateriałymetalmetalizacjametalizacja próżniowametalizowaniemilenialsinarzędziownianasadkanasadkinasadki perfumeryjnenowe technologienuty zapachoweoczekiwania konsumentówopakowaniaopakowania jednorazoweopakowania kosmetyczneopakowania perfumopakowania perfumeryjneopakowania specjalistyczneopakowanieopisy perfumorionoświetleniepartnerzypercepcja barwyperfumyperfumy celebrytówperfumy do wnętrzperfumy luksusoweperfumy unisexpersonalizacjapielęgnacjapolitechpolitech metalizacjapolitech przetwórstwo tworzywpolitech wtryskarkipolskie przedsiębiorstwa kosmetycznepopkulturaporadyproces produkcjiproces produkcji perfumproces projektowaniaprodukcjaprodukcja opakowańproduktprodukty walentynkoweprojektowanieprojektowanie opakowańprzemysłprzemysł 4.0przemysł kosmetycznyrewolucja przemysłowarynek kosmetycznyrynek produktów biosingle sourcingskładnikiskładniki perfumslow lifesłoikiSocial Mediasprzedażsprzedaż kosmetykówsurlynsystemy ząrzdzania jakościąszkłotargi branżowetechnologiatrendytrendy 2018trendy 2019trendy konsumenckietwarz markitworzywa sztuczneusawtryskownia politechwybór perfumwywiadzakupyZamknięciazamknięcia perfumeryjnezamówieniazastosowanie barw w perfumiarstwiezdobienia opakowańzdobieniezmniejszanie objętości

Kategorie:

Technologie